Pár éve látható egy videomegosztó oldalon az az 1936-ban készült svéd dokumentumfilm, amely Budapest látnivalóit mutatja be. A város vidám polgárai számára ebben az évben nyitotta meg cipőüzletét és műhelyét a lipótvárosi Falk Miksa utca 10. szám alatt Esztergályos Ferenc (első sor, jobbról a harmadik).

A múlt század elején a cipőkészítés sokkal hangsúlyosabb volt, mint a javítás. A mesterséget tanuló cipészinastól tökéletes erkölcsi és politikai feddhetetlenséget vártak el.
Községi bizonyítvány
község elöljárósága bizonyítja, hogy Esztergályos Ferenc 13 éves devecseri lakos erkölcsi és politikai magaviselete minden tekintetben kifogástalan az elmulth communizmus érdekében semmiféle tevékenységet nem fejtett ki születésénél fogva magyar állampolgár.
Devecser 1924 Mar 13
Az üzlet gyorsan fejlődött, hamarosan 12 segéd dolgozott a kezei alatt, de ahogyan az utca is átkeresztelődött Néphadsereg utcává, 1947-ben az üzlet is államosításra került. A cipészmester ötvenhétig fémgyári segédmunkásként építette a szocializmust, majd visszakerülve a szakmába, 1962-ben már a jelenlegi helyén, a Falk Miksa utca 14-ben működteti tovább a műhelyt.

A rövid időre a villanyszerelés felé eltévelyedő fiú, János végül a családi hagyomány továbbvitele mellet dönt, 1992-ben veszi át az üzletet, és folytatja a mai napig.


Egy igazi cipészműhelyben csak régi szerszám található, mondja János. A képen látható Singer varrógép 1902-ben, Kölnben készült.


Elérhetőség:
Esztergályos János Cipész
1055 Budapest, Falk Miksa u. 14.
Követhettek bennünket Facebook oldalunkon, ill. megtekinthetitek a cikkhez kapcsolódó galériát.
